W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - Pomnik w Ejszyszkach

Opublikował Mieczysław on śr., 02/27/2013 - 23:14

Żołnierze Wyklęci – tak nazwano żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku. Ostatnim „żołnierzem wyklętym" był Józef Franczak ps. „Lalek" z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka" – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony został jako święto państwowe, poświęcone żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony corocznie. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".

Na fot. pomnik żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Ejszyszkach oraz nazwiska najdzielniejszych z dzielnych z Wileńszczyzny i Nowogródczyzyny. Obok grób por.  Jana Borysewicza ps. "Krysia".....