Rejon Solecznicki Imprezy

Opublikował Mieczysław on ndz., 01/24/2010 - 20:23

Zapraszamy na tradycyjne imprezy organizowane w rejonie solecznickim

 

Atrakcją dla turystów odwiedzających rejon solecznicki będą, mające wieloletnie tradycje, imprezy organizowane przez placówki kultury.

W styczniu w Centrum Kultury w Solecznikach organizowany jest Przegląd Zespołów Kolędniczychrejonu solecznickiego. W drugim Przeglądzie (29 stycznia 2006 r.) miano najlepszego zespołu kolędniczego zdobył zespół "Znad Mereczanki", najlepszym zespołem jasełkowym byli "Ejszyszczanie", a "Solczanie" zostali natomiast nagrodzeni za montaż słowno - muzyczny.

Imprezą nawiązującą tradycyjnie do ludowych uroczystości są Zapusty organizowane w Solecznikach w ostatnią niedzielę karnawału. Zwykle odbywają się na placu przed merostwem, a mróz i przenikliwy wiatr zupełnie nie przeszkadzają bawiącym się setkom mieszkańców miasta.

Około 4 marca każdego roku w Ejszyszkach organizowany jest Kiermasz Kaziukowy, na wzór słynnego wileńskiego Kaziuka.

Od 1987 roku w ostatnią sobotę kwietnia w Białej Wace odbywa się lekkoatletyczny bieg na trasie Biała Waka - Rudniki - Biała Waka. W ciągu ostatnich lat święto poszerzyło się także o inne dyscypliny sportowe - koszykówkę, przeciąganie liny, podnoszenie ciężarów i ringo. Do udziału w imprezie zgłaszają się nie tylko miłośnicy aktywnego stylu życia rejonu solecznickiego, ale też sportowcy z Wilna, Polski. Wiek uczestników jest bardzo zróżnicowany - od 3 do ponad 60 lat.

Święto folkloru polskiego „Pieśń znad Solczy” w Solecznikach jest imprezą organizowaną od roku 1995. Akcentuje się piękno piosenki i folkloru polskiego, ważność ich kultywowania i propagowania. W zainicjowanej przez solecznicki Wydział Kultury i Oddział Związku Polaków na Litwie imprezie, biorą udział najlepsze zespoły rejonu, a także z innych zakątków Wileńszczyzny oraz Polski. „Pieśń znad Solczy” co roku odbywa się w pierwszą niedzielę maja, nawiązując tym samym do rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Matki. Impreza jest bardzo popularna, bowiem co roku tradycyjnie na placu w parku miejskim w Solecznikach, zbierają się setki osób w różnym wieku, nie tylko z Solecznik, ale też okolicznych miejscowości.

W czerwcu w Ejszyszkach organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej. Przesłuchania odbywają się w ejszyskim kościele. W 2014 roku Festiwal odbywa sie już po raz trzeci.

 

Wiosna Poezji„ to impreza organizowana w drugiej połowie maja w Paszkach, tuż obok siedziby dyrekcji Dziewieniskiego Historycznego Parku Regionalnego. Tu występują litewscy mistrzowie pióra z rejonu solecznickiego. 23 czerwca w Paszkach nad Gawją, przed zachodem słońca, rozpoczyna się noc świętojańska - przejście przez wrota, uszanowanie zachodzącego słońca, wianki na wodzie oraz poszukiwanie kwiatu paproci i inne atrakcje.

24 czerwca w scenerii jaszuńskiego parku i pałacu obchodzone jest Święto Jana. Zwykle gości czeka interesujący program koncertowy.

Od 1997 roku 15 sierpnia w dniu Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny - Matki Boskiej Zielnej w Turgielach odbywają się dożynki. Zgodnie ze zwyczajem przodków, święto rozpoczyna się w kościele, gdzie podczas uroczystej mszy świętej poświęca się bukiety z kwiatów, ziół i owoców. Zielna w Turgielach jest świętem całego rolniczego stanu, połączonym z festynem. Po nabożeństwie, na placu przy kościele odbywa się wystawa, przygotowywana przez mieszkańców gminy. Gospodarze wystawiają ozdobione wozy (zwykle bywa ich ok. 10) kwiatami, ziołami, warzywami i owocami. Gospodynie częstują zebranych blinami, miodem, serem, wypiekami, domową nalewką. Przed poczęstunkiem smakowitości poświęca ksiądz. Parafianie wręczają mu chleb z tegorocznych zbiorów, staroście zaś - dożynkowy wieniec. Odbywają się gry i zabawy, a także koncert z udziałem zespołów ludowych. Z inicjatywy miejscowego księdza proboszcza Józefa Aszkiełowicza, od dziesięciu  lat wybiera się najładniejsze zagrody w gminie, których gospodarze otrzymują pamiątkowe tablice i dyplomy. Dożynki parafialneobchodzone są również w Kamionce i Taboryszkach.

W ostatnią sobotę sierpnia organizowane jest „Lato młodzieży”. W imprezie biorą udział najpopularniejsi piosenkarze i zespoły młodzieżowe z Litwy a także z Polski i Białorusi.

Od 2003 roku w Solecznikach odbywają się dożynki rejonowe, które poza ludźmi z okolic Solecznik przyciągają coraz więcej gości i turystów z Polski. W programie wystawa plonów, prezentacja poszczególnych starostw (gmin), degustacja przygotowanych smakowitości, wręczenie nagród w konkursie na najpiękniej ustrojoną posesję. Całość uświetniają występy zespołowo folklorystycznych i estradowych.

Wigilia Św. Andrzeja, 29 listopada, od wieków jest dniem wróżb dziewczęcych, dotyczących miłości i małżeństwa. Od 1997 r. Andrzejki są tradycyjną zabawą w Rudnikach, organizowaną staraniem pracowników miejscowej sali imprez oraz zespołu „Rudniczanie”. Impreza odbywa się na wzór dawnych wieczornic, w stylizowanej na wiejską chatę sali. Jest tu stary piec, w którym „piecze się” bliny, dookoła stoją ławy, pośrodku - stół. Ponadto łóżko, obrazy, ściany upiększone ręcznikami i winietkami ze zdjęciami. Kobiety przędą, drą pierze, robią na drutach. W pracy towarzyszą im rozmowy i śpiew. Od czasu do czasu przerywają robotę na taniec. Potem, zgodnie z tradycją, rozpoczynają się wróżby. Bardzo popularną jest lanie na wodę roztopionego wosku, a następnie objaśnienie zastygłej w wodzie masy, albo jej cienia rzucanego na oświetloną ścianę. Wspólna zabawa, zarówno osób starszych, jak też młodych, trwa do północy.

Innym popularnym świętem sportowym jest Turniej Tenisa Stołowego odbywający się w lipcu w sali szkoły litewskiej im. Tysiąclecia Litwy, dysponującej odpowiednią bazą dla tego rodzaju imprezy. Startują drużyny z Solecznik i Wilna oraz z Polski i Białorusi.

Od 1984 roku na Turniej Piłki Ręcznej Pamięci Trenera Antoniego Ratkiewicza we wrześniu do Ejszyszek przyjeżdżają młodzi szczypiorniści rejonu solecznickiego, innych rejonów Litwy, a także Polski i Białorusi.

W ostatnich latach na najgłośniejszą imprezę nie tylko na Litwie wyrasta „Be2gether“ - "Bądźmy razem".

25-26 sierpnia 2007 r. w Narwiliszkach odbył się pierwszy festiwal rockowy „Be2gether“ - "Bądźmy razem", którego celem jest m. in. wspieranie procesów demokratycznych na Białorusi. W międzynarodowej imprezie muzycznej wzięło udział ponad osiem tysięcy widzów z Litwy oraz z zagranicy.

Na festiwalowej scenie wystąpiło 30 zespołów oraz wykonawców rockowych z różnych krajów europejskich i USA Morcheeba, Bloodhound Gang, Datarock, Poets of the Fall, The Young Knives, Myslovitz, Therapy?, Alex Gopher, Zion Train, Leaves, Ляпис Трубецкой, New York Ska-Jazz Ensemble, DJ Food & DK, Andrius Mamontovas, The Leaves, G&G Sindikatas, Skamp, Tanel Padar & The Sun, dr. Green, Pieno Lazeriai, Tribes of the City, Radioshow, mountainside, iR, Drum Ecstasy, Brainers, IQ48, Boogaloo, Nesakyk Mamai, Joana & The Wolf, Boogaloo DJs, Metal on Metal DJs.

Organizatorem festiwalu „Be2gether“ jest Giedrius Klimkevičius. Festiwal odbywa się kilkadziesiąt metrów od granicy państwowej a przestrzeń powietrzną nad Narwiliszkami stale kontrolował śmigłowiec. Nie odnotowano incydentów granicznych. Organizator zapowiedział kontynuację imprezy w latach następnych i tak było też w 2008-2010r.

Trzydniowa ogromna impreza muzyczna odbyła się na terytorium o powierzchni 100 hektarów. Cztery sceny zostały skierowane w kierunku Unii Europejskiej, zaś ekrany i aparatura nagłaśniająca – w stronę Białorusi, gdyż, według organizatorów festiwalu, muzyka burzy granice.

15 sierpnia – 17 sierpnia 2008 roku w Narwiliszkach odbył się festiwal rockowy  «Be2gether». Na trzy dni, za sprawą festiwalu, Narwiliszki stały się najbardziej znaną wsią na Litwie. Tegoroczny festiwal od poprzedniego odróżniała większa ilość akcentów politycznych. Obecność liderów partii republikańskich, liczna delegacja widzów z Białorusi, reprezentującej białoruską opozycję. Białorusini wszędzie chodzili z opozycyjnymi biało-czerwono-białymi flagami. Najwięcej było flag gruzińskich. Organizatorzy akcji wystąpili z inicjatywą poparcia narodu gruzińskiego. W 2008 roku roku zaproszono do Narwiliszek dwa razy więcej zespołów. W międzynarodowej imprezie muzycznej wzięło udział ponad dziesięć tysięcy widzów z Litwy oraz z zagranicy. Na festiwalowej scenie wystąpiło 70 zespołów oraz wykonawców rockowych z różnych krajów europejskich i USA.

W 2009 i 2010 roku festiwal odbywał się w połowie czerwca. Po 2010 roku organizację festiwalu zawieszno.